Dnia 3 września o godzinie 9.00 zabrzmiał pierwszy po wakacjach dzwonek w Naszej Szkole. Na sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie klas, ich rodzice oraz nauczyciele, by powitać nowy rok szkolny 2018/2019. Będzie to ważny czas zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Powodem wielkich emocji, oczekiwań i niepewności będzie PIERWSZY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY, z którym przyjdzie się zmierzyć uczniom.                                                                  Pani Dyrektor Katarzyna Sokołowska - Kolanek życzyła wszystkim wychowankom radości, energii i uśmiechu, nauczycielom satysfakcji z pracy, a rodzicom zadowolenia z sukcesów dzieci. Powitała także naszych milusińskich - pierwszoklasistów i wraz z wychowawczynią Panią Bogusławą Wieczorek wręczyła im rogi obfitości.

Po krótkiej akademii, żegnającej wakacje, uczniowie udali się do klas na pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.

Święto pracowników oświaty wypadło w tym roku szkolnym w niedzielę, dlatego uczciliśmy je w naszej szkole kilka dni później. Uczniowie - członkowie Samorządu Uczniowskiego - wyrazili swoją wdzięczność swoim nauczycielom i wszystkim pracownikom placówki za trud włożony w ich wychowanie, kształcenie i opiekę piosenkami, zabawnymi występami oraz serdecznymi życzeniami.

Pani dyrektor Katarzyna Sokołowska - Kolanek podziękowała wszystkim pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym szkoły za zaangażowanie, poświęcenie i pracę w minionym roku szkolnym, życząc jednocześnie dalszych sukcesów i satysfakcji w pracy zawodowej. W tym uroczystym dniu wręczyła również nagrody wyróżnionym uczniom.

W imieniu Rady Rodziców podziękowania, życzenia i symboliczne kwiaty na ręce Pani Dyrektor złożył jej przewodniczący Pan Oszańca.

18 października przyjęliśmy naszych pierwszoklasistów do społeczności szkolnej. Maluchy podały sobie ręce w piosence i zabawie. Zapewniły, że szkoły się nie boją, choć wiedzą, że czeka je cięzka praca. Śmiało wkroczyły w swoje obowiązki. Deklarowały, iż nauczą się literek, potem też czytać i pisać, by mogli przeczytać każdy wiersz. Nauczą się też liczyć i poznają cały świat, chociaż będzie czas i na zabawę z czego każdy jest dzisiaj rad.

Malusińskich powitali uczniowie starszych klas. Życzyli im dobrych kolegów, samych piątek i żeby nie bali się szkoły, bo nic złego się tu im nie stanie, z żadnej głowy włos nie spadnie, bo w szkole jest dobrze i ładnie. Wesoło tu mijają dni i uczeń coraz więcej wie. Zaczyna pisać trudne słowa, uczy się czytać i rachować.Od dziś już wiedzą babcie i mamusie, że jesteś uczniem nie dzidziusiem. W szkole nikt nigdy nie jest sam.

Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, a Pani dyrektor pasowała ich na uczniów. 

Dnia 9 listopada w ramach projektu PRZYSTANEK NIEPODLEGŁOŚĆ został zorganizowany w naszej szkole rajd rowerowy po najbliższej okolicy. Przed wyruszeniem w trasę wszyscy uczestnicy wraz z pozostałymi uczniami odśpiewali wspólnie hymn Polski. Powtórnie zaśpiewali go o godzinie 11.11 na trasie w Krzyźowej Dolinie. Uczniowie docenili i uszanowali zdobycze niepodległości. Swoje rowery przyozdobili biało- czerwonymi symbolami narodowymi. Rajd został zakończony wspólnym biesiadowaniem przy ognisku, które zorgznizował dla dzieci sołtys Krzyźowej Doliny pan Bernard Sklorz i przewodniczący Rady Rodziców pan Marcin Oszańca. 

DSCN0226
DSCN0226

Dnia 23 listopada uczniowie klas IV - VIII naszej szkoły w ramach projektu Przystanek Niepodległa wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do Muzeum Narodowego, by wziąć udział w warsztatach "Artystyczna droga do niepodległości" i wystawę "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918". Wystawa została zorganizowana na cześć 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Jej głównym załóżeniem jest skonfrontowanie wydarzeń historycznych i plastycznych z przemianami polskiej sztuki Niepodległości.

Zaprezentowano nam sztukę polską tuż przed odzyskaniem niepodległości poprzez dzieła Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza i dziesiątki innych artystów. Ukazana została walka o niepodległość Polski, jej główni aktorzy, a także udział polskich artystów w działaniach wojennych i oddany przez nich obraz wojny i walki o Niepodległość.

Po interesujących i ciekawych lekcjach zwiedziliśmy Muzeum Wojska Polskiego, obejrzeliśmy zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski.

Następnie spacerkiem dotarliśmy do najstarszej części miasta, zobaczyliśmy Zamek Królewski, dawny gmach Domu Partii, Kościół Św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży, Siedzibę Prezesa Rady Ministrów, Belweder wraz z pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, Pomnik Powstania Warszawskiego itp.

Wieczorem, pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną.

Wieczór Andrzejkowy, to noc magii, podczas której można, jak mówi tradycja, poznać przyszłość.

Jest to okazja do dobrej zabawy, która pobudza naszą wyobraźnię, pozwala oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat tajemniczych wróżb i czarów.

W tym roku w rolę wróżek wcielili się uczniowie klasy V. Zabawę przy dobrej muzyce zapewnili pan Bohdan Koprek i niezastąpiona pani wodzirej pani Ewa Kotysz. Rodzice uczniów klasy V zadbali o przepyszne przekąski i napoje dla uczestników imprezy.

DSCN0280
DSCN0280

30 listopada 2018 roku społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystym podsumowaniu realizowanego projektu PRZYSTANEK NIEPODLEGŁOŚĆ. Całość podejmowanych działań przedstawiła klasa VII w montażu poetyckim - przy aktywnym wsparciu uczniów klasy I i II.

Obecni nauczyciele i uczniowie wsród przedstawionych prezentacji wypatrywali własnych prac, plakatów, slajdów wykonywanych na zajęciach plastyki i informatyki. Mieli okazję zapoznać się z informacjami przybliżającymi droge Polaków do odzyskania upragnionej niepodległości, wysłuchać pięknych listów pisanych przez uczniów klas V - VIII w formie refleksyjnej rozmowy z Polską, jak również składanych przez siebie serdecznych życzeń dla NIEPODLEGŁEJ. Niemałą radość sprawiło im uczestnictwo w pewnego rodzaju zgaduj - zgaduli. Zadaniem bowiem wszystkich uczestników podsumowania było rozpoznawanie w przygotowanych prezentacjach zwycięzców typowanych przez nich budowli, miejsc, wydarzeń, Polaków, a nawet dań, z których jako Polacy - jesteśmy dumni. Podekscytowani mieli także okazję oglądać samych siebie na zdjęciach z Rajdu Pamięci dla Niepodległej, wycieczki do Warszawy czy uroczystego odśpiewania hymnu polskiego.

Całość podsumowania wywoływała u nich różnego rodzaju uczucia i emocje. Począwszy od dumy z prezentacji własnych umiejętności czy radosnej satysfakcji z odgadnięcia proponowanych przez siebie typów elementu CZAS DUMY, po refleksyjne i pełne wielu wzruszeń wypowiedzi, listy, piosenki skierowane do kochanej OJCZYZNY.

Któż z nas nie czeka na przybyci Świętego Mikołaja? Wszyscy zastanawiamy się, czym nas obdaruje w tym roku.

6 grudnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły otrzymali również wyjątkowe prezenty. Dostali kalendarze adwentowe, a poza tym klasy V - Viii pojechały do kina Helios w Opolu, aklasy I - Iv zostały zaproszone na spotkanie z Mikołajem do jego chaty w JuraParku w Krasiejowie. 

Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą nadzieje na spełnienie marzeń. Jest to czas pełen magii.

Przedświąteczną tradycją naszej szkoły sa jasełka, wspólne kolędowanie oraz wigilie klasowe. Nie inaczej było i w tym roku.

21 grudnia obchodziliśmy bardzo uroczyście. Zbliżające się święta napełniły nas wszystkich radością. Wspólne śpiewanie pastorałek wprowadziło całą społeczność szkolną w odświętny nastrój. Po wspaniałym koncercie uczniowie wraz z nauczycilami zasiedli do odświętnie udekorowanych stołów, podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i delektowali się świątecznymi potrawami.

IMG_1787
IMG_1787

Dnia 21 lutego odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Dzieci i młodzież wspaniale bawiły się pod okiem wodzireja. Tańcom i zabawom nie było końca. Rodzice klasy czwartej przygotowali dla uczniów bufet z pysznymi przekąskami i napojami.

0
0
0
0
IMG-20190214-WA0009
IMG-20190214-WA0009

Walentynkowa sałatka owocowa

Drei Bananen, zwei Birnen ... und der Obstsalat ist fertig!

14 lutego uczniowieklasy drugiej Walentynki na języku niemieckim obchodzili przygotowując sałatkę owocową. Dzieci sumiennie podeszły dso powierzonego im zadania. Były jabłuszka, gruszki, banany, kiwi,pomarańcze, mandarynki, nawet sok z cytryny. A jako że nauka przez zabawę jest wspaniałym doświadczeniem - utrwaliliśmy nazwy owoców po niemiecku.

SAŁATKA BYŁA PYSZNA!

                                                                                                                                                                            Brygida Skoluda

0
0

Recytowali po niemiecku.

dwudziestego szóstego lutego odbyły się eliminacje miejsko - gminne XXVV Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim. Wzięło w nim udział 27 uczestników z ośmiu szkół i kół DFK.

Naszą szkołę reprezentowała w kategorii szkół podstawowych klas IV - VI Melania Cichoń. W kategorii klas VII - VIII wystąpiły na scenie Magdalena Konieczko i Viktoria Kucharski.

IMG-20190512-WA0000
IMG-20190512-WA0000
IMG-20190512-WA0001
IMG-20190512-WA0001

Uczennica naszej szkoły Viktoria Kucharski już po raz drugi została LAUREATKĄ Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego organizowanego przez Opolskie Kuratorium Oświaty. Również w tegorocznej edycji tego konkursu trzeba było pokonać trzy etapy; szkolny, gminny i wojewódzki. Viktoria bardzo ładnie zaprezentowała się na wszystkich etapach i odniosła sukces. 27 kwietnia 2019 roku na uroczystej gali rozdano dyplomy. Laureatka pojechała również na dwudniową wycieczkę do Wiednia, która była nagrodą dla tych, dla których język niemiecki stał się pasją.

Na wspomnienie zasługują również uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę na etapie gminnym: Aleksandra Knapik, Olivia Glagla, Marcus Podkowa. Gratuluję wspaniałych wyników i już teraz zachęcam do udziału w kolejnych konkursach.

                                                                                                                                         Brygida Skoluda

DSC_0021
DSC_0021

Dnia 17 czerwca 2019 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego. Po części oficjalnej, w trakcie której rozdano świadectwa i nagrody wyróżnionym uczniom klas I - VII, a pani dyrektor wygłosiła wzruszające przemówienie nastąpiło uroczyste pożegnanie uczniów klasy VIII. Wychowawca oraz Pani dyrektor złozyli również podziękowania rodzicom za bliska i efektywną współpracę ze szkołą.

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

 

Szkoła posiada "Pracownię komputerową współfinansowaną
z Europejskiego Funduszu Społecznego" 
w ramach projektu 
"Pracownie komputerowe dla szkół
Szkoła jest beneficjentem w
Rządowym programie "Radosna Szkoła"
Rok szkolny 2011/2012
Rokiem Szkoły z Pasją
Klasa 1 uczestniczy w programie 
"Klub Bezpiecznego Puchatka"

Już od kilku lat nasza szkoła bierze
udział w programie "Szkoła bez przemocy"
Po raz kolejny uczestniczymy 
w programie "Szklanka Mleka"
współfinansowanym z funduszy ARR oraz Unii Europejskiej

Zapraszamy na naszego bloga "WF z klasą"

Cała szkoła bierze udział w programie
"Ratujemy i Uczymy Ratować"

 do góry