Podstawowym założeniem reformy oświaty jest dążenie do wszechstronnego rozwoju ucznia, który w zintegrowanym systemie wiedzy uzyska określone umiejętności na różnych etapach edukacji.

Towarzyszy temu wprowadzenie, począwszy od II etapu (kl. IV - VI szkoły podstawowej) nowego elementu kształcenia - ścieżek edukacyjnych, w tym edukacji czytelniczej i medialnej.

W naszej szkole program ścieżki "Edukacja czytelnicza i medialna" został opracowany, zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną i wdrożony do realizacji.

Edukacja czytelnicza stanowi zestaw treści i umiejętności wspomagających rozwój dziecka, szczególnie w okresie rozwijania zainteresowań i potrzeb czytelniczych oraz samodzielnego i świadomego korzystania z różnych źródeł (w tym informacji medialnej). Główną ideą - jest odejście od encyklopedycznego przekazu wiadomości na rzecz integracji wiedzy i umiejętności oraz ich praktycznego wykorzystania w codziennym życiu.

Realizacja odbywa się w ramach zajęć edukacyjnych (szczególnie język polski), w bibliotece, w trakcie imprez i uroczystości szkolnych, wycieczek, np. na spektakl teatralny, do kina (ekranizacja literatury).

I etap edukacyjny - kształcenie zintegrowane (kl. I - III) nie przewiduje ścieżek edukacyjnych, ale odpowiednie treści związane z biblioteką szkolną i czytelnictwem można realizować według zasad podyktowanych doraźnymi potrzebami szkoły.

Czytelnik na I etapie edukacji powinien być objęty szczególną opieką, bowiem jest to okres pierwszych fascynacji i nawyków czytelniczych a także największej podatności na odbiór literatury dziecięcej. Prowadzenie zajęć przez jednego zazwyczaj nauczyciela - wychowawcę stwarza możliwość lepszej i częstszej współpracy z biblioteką.

Cele edukacyjne:

  • wspomaganie wszechstronnego harmonijnego rozwoju ucznia,
  • przygotowanie do świadomego uczestnictwa w kulturze,
  • rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji w ustawicznym samokształceniu,
  • kształtowanie nawyku czytania, korzystania z biblioteki szkolnej i pozaszkolnej,
  • poznanie terminów i pojęć związanych z biblioteką i książką,
  • rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
  • wdrażanie do poszanowania książek i innych dokumentów bibliotecznych jako dóbr kultury i czynników rozwoju społecznego.

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

 

Szkoła posiada "Pracownię komputerową współfinansowaną
z Europejskiego Funduszu Społecznego" 
w ramach projektu 
"Pracownie komputerowe dla szkół
Szkoła jest beneficjentem w
Rządowym programie "Radosna Szkoła"
Rok szkolny 2011/2012
Rokiem Szkoły z Pasją
Klasa 1 uczestniczy w programie 
"Klub Bezpiecznego Puchatka"

Już od kilku lat nasza szkoła bierze
udział w programie "Szkoła bez przemocy"
Po raz kolejny uczestniczymy 
w programie "Szklanka Mleka"
współfinansowanym z funduszy ARR oraz Unii Europejskiej

Zapraszamy na naszego bloga "WF z klasą"

Cała szkoła bierze udział w programie
"Ratujemy i Uczymy Ratować"

 do góry