OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

Z życia szkoły 2015/2016

Wycieczka po Wielkopolsce

           Na tę wycieczkę czekaliśmy bardzo długo.

Wreszcie nadszedł wymarzony dzień 20 października 2015r.

Nasza przygoda rozpoczęła się o godzinie 6.00. A oto nasze wspomnienia.

Każdy zapamiętał coś innego!

Od 20 do 21 października uczestniczyliśmy w wycieczce po Wielkopolsce, dokładnie do Poznania, Gniezna i Biskupina.

Było bardzo interesująco. Najbardziej podobało

nam się Muzeum Początków Państwa Polskiego. W Katedrze Poznańskiej oglądaliśmy  krótkie filmy o czasach panowania Bolesława Chrobrego i jego spadkobierców. Bardzo interesujące były też wystawy, na których mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, takich jak np. replika korony i berła Bolesława Chrobrego. Interesujący był również spacer po starym mieście w Poznaniu.

 Po drodze zatrzymaliśmy się w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski. Nasz przewodnik oprowadził nas po słynnej Katedrze Gnieźnieńskiej, w której zobaczyliśmy m.in. srebrny relikwiarz św. Wojciecha – przepiękną trumienkę z jego szczątkami. Tam też wysłuchaliśmy wspaniałej opowieści o Drzwiach Gnieźnieńskich, na których narysowano historię życia św. Wojciecha.

 

       Następnie pojechaliśmy do Biskupina – najbardziej znanego w Europie Środkowej rezerwatu archeologicznego. Wizytę w Biskupinie rozpoczęliśmy od zwiedzenia muzeum. Oglądaliśmy makiety, obrazy, ekspozycje i przedmioty codziennego użytku. Rozpoznawaliśmy przeznaczenie prymitywnych narzędzi rolniczych, broni, tkanin, ubiorów, glinianych naczyń. Dziewczynkom bardzo podobały się ozdoby noszone przez biskupińskie kobiety, zwłaszcza bransolety i naszyjniki. Szczególne poruszenie wzbudziły obrzędy pogrzebowe mieszkańców Biskupina, zwłaszcza palenie zmarłych na stosie i zbieranie spopielonych szczątków do urn.

Z muzeum udaliśmy się na zwiedzanie prehistorycznego osiedla. Widzieliśmy falochron składający się z kilku rzędów zaostrzonych i wbitych pali, wał obronny i pomost. Przez bramę i dwuskrzydłowe wrota weszliśmy na „ulice” grodu. Wewnątrz chat obejrzeliśmy jak mieszkali ludzie przed tysiącami lat.

Dalej jedziemy do Śmiełowa, gdzie w pałacu Gorzeńskich mieści się Muzeum Adama Mickiewicza, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Warto przespacerować się po pięknym przypałacowym parku, gdzie nawiązując do "Pana Tadeusza" zaaranżowano mały ogródek Zosi. Nieco dalej pod rozłożystym dębem znajduje się pomnik A. Mickiewicza.

 

Wśród wielkich połaci lasów, nieopodal rozwidlenia dróg, z których jedna biegła do Wrocławia, druga zaś na Śląsk, właściciel tychże włości, książę Antoni Henryk Radziwiłł herbu Trąby, postanowił wybudować dla siebie letnią siedzibę.
Antoniński Pałac Radziwiłłów zaprojektował w stylu myśliwskim Karl Friedrich Schinkel - pozostawiając po sobie dzieło wybitne.

Wieczór z dnia 20 na 21 października umilili nam właściciele hotelu w Biskupinie i zorganizowali nam „super” dyskotekę. Zabawa była wyborna!!!

 

Szkoła posiada "Pracownię komputerową współfinansowaną
z Europejskiego Funduszu Społecznego" 
w ramach projektu 
"Pracownie komputerowe dla szkół
Szkoła jest beneficjentem w
Rządowym programie "Radosna Szkoła"
Rok szkolny 2011/2012
Rokiem Szkoły z Pasją
Klasa 1 uczestniczy w programie 
"Klub Bezpiecznego Puchatka"
Już od kilku lat nasza szkoła bierze
udział w programie "Szkoła bez przemocy"
Po raz kolejny uczestniczymy 
w programie "Szklanka Mleka"
współfinansowanym z funduszy ARR oraz Unii Europejskiej

Zapraszamy na naszego bloga "WF z klasą"

Cała szkoła bierze udział w programie
"Ratujemy i Uczymy Ratować"

  • Data aktualizacji: 2020-10-27 16:28
  • |
  • Licznik odwiedzin: 887 931